۵ راهکار برای کتاب خوان شدن

در یکی از پست هایی که در صفحه اینستاگرام یک تا یک منتشر کردم جمله ای نوشتم با این مضمون که اگر اهل مطالعه کتاب نیستید با موفقیت خداحافظی کنید. هنوز هم به شدت معتقدم که کسانی که اهل مطالعه و کتابخوانی نیستند هرگز به سرزمین موفقیت راه پیدا نخواهند کرد. از این رو در این مقاله ۵ راهکار جهت اکتساب این عادت بسیار مفید را با شما در میان می گذارم.

۱- پرسش از اهل فن

گاهی ممکن است در شروع کسب عادت مطالعه کتابی را انتخاب کنید که اصلا کتاب خوبی نباشد و همین امر باعث شود از کتابخوانی زده شوید. بنابراین قبل از انتخاب هر کتابی در حوزه علاقمندیتان با کسانی که اهل کتاب هستند (خصوصا در آن حوزه مشخص) و کتاب‌های بسیاری خوانده اند مشورت کنید. آنها مطمئنا بهترین کتاب‌ها را به شما معرفی خواهند کرد که همین مورد باعث می‌شود به کتابخوانی علاقمند شوید.

۲- قول

اگر از مطالعه زود خسته می‌شوید، به نظرتان زمان کافی ندارید و هر مورد دیگری باید به خودتان یک قول بدهید. شما انگیزه کافی برای مطالعه کتاب را دارید. چرا که اکنون در حال خواندن این مقاله هستید. پس قول بدهید هر روز حداقل چند صفحه، حتی شده یک صفحه از کتاب را بخوانید. این عادت کم‌کم در شما شکل می‌گیرد. باور کنید کتاب معجزه می‌کند و آنقدر جذابیت دارد که شما را جذب خودش کند.

۳- رفتن به فروشگاه های کتاب

بارها گفته ام زمانی که وارد یک کتابفروشی می‌شوم گویا به بهشت قدم گذاشته ام. بوی کتابی که در آن محیط پیچیده واقعا حالم را به شدت خوب می کند. تصور کنید وارد اتاقی می‌شوید که با زدن هر دکمه دری جدید به دنیایی جدید برایتان باز می‌شود. کتاب ها دقیقا همان دکمه‌ها هستند. هر کتابی حاصل تجربیات و دنیای نویسنده آن است. شما با خواندن آن وارد آن دنیا می‌شوید که بسیار جذاب است. اگر چنین تصوری داشته باشید یکی از مراکز تفریحی برایتان یقینا کتابفروشی‌ها خواهد بود. اگر به آنها سر بزنید و کتاب‌های جدید را ببینید قطعا جذب حداقل یکی از آنها خواهید شد. حتی اگر کتابی نخرید اما مطمئن باشید تاثیر خودش را خواهد گذاشت. کم‌کم لذتی که من و امثال من آن را با دیدن کتاب‌ها می‌چشیم در شما هم رسوخ خواهد کرد و اهل کتاب خواهید شد.

۴- مبادله کتاب

یکی از کارهایی که باعث جذاب شدن مطالعه کتاب برای شما می‌شود، این است که با دوستان خود کتاب‌هایتان را مبادله کنید. باورتان نمی‌شود که این کار چقدر لذت بخش است. همه ما از دیدن دوستانمان لذت می‌بریم و این لذت کاملا به صورت ناخودآگاه است. به بهانه مبادله کتاب و گپ و کفتگو در مورد آن می‌توانیم دوستانمان را ببینیم و همین باعث می‌شود کتاب و لذت دیدن یک دوست با هم عجین شده و در ناخودآگاه ما بنشیند؛ که رفته رفته موجب علاقمند تر شدن به کتاب و کتاب خوانی خواهد شد، البته به صورت ناخودآگاه.

۵- فروشگاه همراه

این روزها همه ما گوشی موبایل داریم که در آنها صدها نرم افزار وجود دارد. این نرم افزارها عموما بسیار کاربردی هستند. به جرات می توان گفت که همه افراد تقریبا در همه جا گوشی خود را در اکثر جاها با خود می‌برند و در دسترسشان است. ممکن است شما الآن حس کتاب خواندن نداشته باشید ولی در یک مکان که در حال انتظار کشیدن هستید حس کتاب خواندن پیدا کنید ولی کتابی در دسترستان نیست. نرم‌افزارهای موبایلی وجود دارند که فروشگاه کتاب هستند. به نظرم بهترین نرم افزار موبایل این دسته از نرم‌افزارها هستند. من مهم‌ترین آنها را در گوشی خود نصب کردم و هر روز حداقل یک بار به آنها سر میزنم و حسی که از رفتن به فروشگاه کتاب را دارم حدود ۸۰% آن را با این نرم‌افزارها تجربه میکنم. البته که این تنها خاصیت این نرم‌افزارها نیست. بلکه مفیدترین آنها این است که شما از انتشار جدیدترین کتاب‌ها مطلع می‌شوید، دسته‌های مختلف کتاب را بدون هیچ مزاحمی می‌بینید و بر حسب نیاز و علاقمندی خود آنها را انتخاب می‌کنید. کتاب‌ها را با حداکثر نصف قیمت خریداری می‌کنید. همواره همراه خود کلی کتاب برای خواندن دارید و کلی محاسن دیگر، که به شما انگیزه بیشتر و بیشتر می‌دهد تا تبدیل به یک کتابخوان حرفه‌ای شوید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *